Működő mintákat használhatnak a csatlakozó városok – URBACT infonap a KÉK-ben

URBACT III Jó gyakorlat pályázati felhívást hirdetett a Lechner Tudásközpont

Az URBACT program felhívására 60 város regisztrált, hogy a Kortárs Építészeti Központban rendezett december 16-ai nyilvános rendezvényen megtudja, miért lesz jó települése számára, ha csatlakozik Európa jó gyakorlatokat megosztó városainak sorába. A városi jó gyakorlat megosztási pályázatok beadási határideje 2017. március 31.

Nyilvános programbemutató keretében osztotta meg az URBACT jó gyakorlat pályázati felhívását a program nemzeti tájékoztatási pontja, azaz a Lechner Tudásközpont december 16-án a Kortárs Építészeti Központban. A felhívás célja, hogy a csatlakozó városok a mindennapokban is működőképes, megosztható európai városműködtetési, -tervezési példákat maguk is átvehessék a gyakorlatban, amennyiben problémakörük a példaadó városéval közös és a minta adaptálható. A pályázatok benyújtási határideje 2017. március 31.

Az URBACT alapfeltevése szerint a jó gyakorlat lehet bármilyen, egészen apró vagy nagyobb szabású, még a témája sem kötött. Nem kell, hogy nagyszerű, sok pénzt felemésztő, innovatív megoldás legyen, csak olyasvalami, ami az adott város életének egy szeletét megkönnyíti. A mai erőforrás-hiányos időszakban a társaktól, sorstársaktól való tanulás, a minták lemásolása, nemhogy nem szégyen, hanem kifejezetten hasznos és előremutató cselekedet.

A bemutatónapon a 2014-2020-as tervezési ciklusra vonatkozó első jó gyakorlat transzfer felhívás bemutatása mellett a hazai URBACT partnervárosok tartottak kétperces villámbemutatót saját tevékenységükről, majd a résztvevők húszperces előadások során ismerkedhettek meg Miskolc, Nagykanizsa és Nyíregyháza most futó, okos város, digitális gazdaság és modern közösségi közszolgálat tematikára épülő projektjeivel. A smart city vonalat erősítve Szemerey Samu a Lechner Tudásközpont szakértője tartott jól hasznosítható ismertetőt a hazai okos város fejlesztési stratégiákról.

A március 31-éig benyújtható pályázat felhívása arra hívja a városokat, hogy mutassák meg a náluk jól működő megoldásokat, legyenek tagjai az URBACT jó gyakorlatok csoportjának és a transzferhálózaton keresztül osszák meg saját gyakorlatukat. Minden város, melynek megoldását kiválasztják, megkapja az URBACT Jó Gyakorlat Város címet, részt vehet a kommunikációs és promóciós tevékenységekben, amely során települését népszerűsítheti és képviselheti a fenntartható és integrált városfejlesztés ügyét. Aki pedig tovább szeretne dolgozni, második lépésben kezdeményezheti egy Transzfer hálózat alakítását, ahol jó gyakorlatát átadhatja és eközben továbbfejlesztheti.

A pályázatra csak városok vagy városi önkormányzatok által alapított non-profit városfejlesztő és üzemeltető cégek jelentkezhetnek, a lefektetett szabályok értelmében más településtípus nem vehet részt az URBACT programban.

Juhász Réka